18 February 2006

بهرام محبی، گزارشگر صدای آلمان

ابتدايی ­ترين و طبيعی­ترين خواسته ­ها و نيازهای زنان،
آماج فشار و سرکوب قرار می­گيرد
...


بهرام محبی، گزارشگر صدای آلمان


آخرين فيلم ايرانی که در جشنواره ­ی برلين به نمايش درآمد، «آفسايد» ساخته ­ی جعفر پناهی بود که در سال 2000 با فيلم «دايره» جايزه­ی شير­طلايی جشنواره ­ی ونيز را ربوده است. صرف نمايش فيلم «آفسايد» در مجلل­ترين و باشکوه­ترين سالن نمايش جشنواره ­ی برلين يعنی «قصر برليناله»، بيانگر اهميت و اعتباری است که دست­اندرکاران برای فيلم پناهی قائل­اند. استقبال از فيلم چشمگير بود و در سالن سه طبقه­ی «قصر برليناله» به ندرت صندلی خالی ديده می­شد.

فيلم «آفسايد» تصويرگر تلاش دختران جوانی است که عليرغم ممنوعيت ورود بانوان به ورزشگاه، به خاطر عشق به ورزش فوتبال و تيم ملی کشورشان، هر يک به نحوی با تغيير ظاهر خود، در پی ورود مخفيانه به ورزشگاه و ديدن مسابقه­ی ميان تيم­های ايران و بحرين در چارچوب بازی­های مقدماتی جام جهانی آلمان هستند. تلاش بسياری از آنان ناموفق می­ماند و توسط مأموران انتظامی بازداشت می­شوند. حکايت پس از آن، کوشش نوميدانه­ی آنان برای جلب رضايت مأموران جهت ديدن مسابقه پيش از گسيل آنان به «اداره­ی منکرات» است. سراسر فيلم در فضايی پرتپش و پرهياهو جريان می­يابد. ديالوگ­های فيلم اگر چه سرگرم کننده و با چاشنی مزاح و طنز همراه­اند، اما ذهن تماشاگر باريک­بين در پس­زمينه­ی گفتگوها، با واقعيت­های تلخ جامعه­ای درگير می­شود که در آن به دليل حاکم بودن ارزش­های سنتی و هنجارهای مذهبی و مردسالار، ابتدايی­ترين و طبيعی­ترين خواسته­ها و نيازهای زنان، آماج فشار و سرکوب قرار می­گيرد.

صحنه ­ی زيبای پايانی فيلم، تصويرگر پيروزی تيم فوتبال ايران و کارناوال­های شادی و رقص در خيابان­های تهران است. مأموران انتظامی که در حال انتقال دختران بازداشتی به «منکرات» هستند، به همراه آنان از اتومبيل خارج می­شوند و به صف سرور و شادی مردم در خيابان­ها می­پيوندند.

جعفر پناهی در پايان فيلم و در ميان ابراز احساسات پرشور و کف­زدن­های ممتد تماشاگران به روی صحنه رفت. وی گفت که هميشه آرزوی ساختن چنين فيلمی را داشته است و امروز خوشحال است که اين آرزو به تحقق پيوسته است. جعفر پناهی از همه­ی بازيگران و همکاران فيلم خود قدردانی کرد.

وی سپس به تجليل از خاطره­ی سهراب شهيدثالث فيلمساز فقيد ايرانی پرداخت و گفت که اين فيلمساز بزرگ ايرانی سی سال پيش راهی آلمان شد و پس از ساختن فيلمهای ارزشمندی در اين کشور و از جمله فيلم «در غربت»، سرانجام خود نيز در غربت چشم از جهان فروبست. پناهی در پايان به ياد شهيدثالث، نمايش فيلم خود را به فيلمبردار و همکار او رامين مولايی که در ميان تماشاگران حضور داشت تقديم کرد.

.صدای آلمان
شنبه 29 بهمن ١٣٨۴ – 18 فوريه ٢٠٠۶
http://www2.dw-world.de/persian/kultur/1.172167.1.html ..
.......................................................................................................................


جایزه ویژه داوران فستیوال جهانی فیلم برلین به فیلم ایرانی " افساید" تقدیم شد

کارگردان جعفر پناهی / مدیر فیلم برداری محمود کلاری /نويسنده فيلم نامه شادمهر راستين / مدیر صدابرداری نظام کیائی

تبریک * تبریک * تبریک * تبریک *

رامین مولائی